2015. február 25., szerda

Málta

Szikrázó napsütés, kristálytiszta tenger, és sok-sok történelmi helyszín várja a Máltára érkezőket.

Elhelyezkedés


Málta (hivatalos nevén Máltai Köztársaság; máltaiul: Repubblika ta' Malta) szigetország, törpeállam Dél-Európában, a Földközi-tenger középső részén, Európa és Afrika között. 93 km-re Szicíliától és 230 km-re Észak Afrikától. Három fő sziget alkotja: Málta, Gozo és Comino melyek lakottak. Valamint több kisebb sziget is tartozik hozzá: Cominotto, Fifla, Manoel Sziget és a Fungus Rock.
Területe: 316 km² (Málta: 246, Gozo: 67, Comino: 2,7)
Lakosság: 410.000 fő ebből 29.000 fő Gozo
Népsűrűség: 1200 fő /km²
Főváros: Valletta


Klíma


Málta szigetén a mediterrán klímát élvezhetjük, az enyhe esős téllel és forró, meleg nyárral. Az év nagy részében kék ég és ragyogó napsütés jellemzi. A nyár forróságát szerencsére enyhítik a szinte folyamatosan fújó északnyugati szelek.
A nyár általában szeptember végén ér véget, amikor az Atlanti-óceán felől érkező légáralmatok elérik a szigeteket. A hirtelen viharos időjárás után a hőmérséklet lassan csökken, és még a Szent Márton nyara (október vége, november eleje) is napos és meleg lehet. Ez a mezőgazdasági művelés fő időszaka.
A máltai telet az európai hideg, a szaharai forró, és az atlanti-óceáni hűvös légtömegek váltakozása határozza meg. Hidegebb időszakokban hó is hullhat, ám a fagy ismeretlen a szigeteken.
Az évi csapadék mennyisége: 560 mm. Ennek jelentős része a heves téli záporok során hull. Az átlagos mennyiség azonban Máltán nem mérvadó adat, mert évről évre drasztikus változások lehetnek a csapadék mennyiségében (1015 mm-től a szinte teljes szárazságot jelentő 255 mm-ig).


 

Kormány

Málta parlamentáris köztársaság, az ország feje az államelnök, reprezentatív feladatkörrel rendelkezik.
A Parlamentnek 65 tagja van, a miniszterelnököt a legtöbb szavazatot kapott párt jelöli, 2 nagy párt van. Az elnök jelöli ki, a miniszterelnök javaslata alapján, a kormányhivatalokat vezető minisztereket. A kabinet tagjait szintén a Képviselőház tagjai közül választják.


Környezetvédelem

Málta legsúlyosabb gondja az ivóvízhiány. A téli csapadék nagy része gyorsan a tengerbe kerül, nem szivárog be eléggé a talajba. A nyár hosszú, meleg, száraz. A mészkőbe beszivárgott víz összegyűjtésére alagútrendszereket építettek, de ez nem elég, a felhasznált ivóvíznek kb. a fele tengervíz sótalanító üzemekből származik. Ezek működtetésére viszont üzemanyag kell, annak elégetése viszont a környezetet szennyezi. 



Történelem

Málta történelme szorosan összefonódott a földközi-tengeri népek, különösen Szicília és Észak-Afrika történetével. A világ legrégebbi templomai, bronzkori kőfejtők, föníciai sírok, római villák emlékeztetnek a sziget régmúltjára. A keresztény, arab, lovagkori és brit örökség pedig a mai máltaiak életét is mélyen meghatározza.
A kőkori, majd bronzkori betelepülőket görögök és föníciaiak követték, akiknek fél évezreden át megfelelő kikötőhelyet nyújtottak a szigetek. Róma a pun háborúk során tett szert Máltára, amely hosszú időre csendes, vidéki kolóniává vált. Az elsők között adott otthont a kereszténységnek, miután 60-ban Pál apostol megtérítette a később szentként tisztelt Publius kormányzót. Európa történelmébe a vandálok megjelenésével kapcsolódott be, majd Bizánc uralma alatt ismét veszített jelentőségéből. 870-ben Észak-Afrika arab megszállói foglalták el, akiket a szicíliai normannok űztek el két évszázaddal később. Ettől kezdve Málta Szicília királyságának része lett mint hűbérbirtok, koronabirtok, végül a johannita lovagok szinte önálló állama. 1565-ben visszaverte a legnagyobb török ostromot is, ez az esemény a nemzeti történelemben betöltött szerepét tekintve Eger ostromának felel meg. A lovagokat 1798-ban Napóleon francia konzul űzte el, és megszállta a szigeteket. A fosztogató franciák elleni lázadáshoz 1800-ban csatlakoztak a britek, akik ezután 160 évre itt maradtak. Málta a földközi-tengeri flotta főhadiszállása lett, és a második világháborúban egyedül igyekezett gátolni a tengelyhatalmak kapcsolatát afrikai birtokaikkal. Innen indult később Olaszország felszabadítása is. A háború után a politika került előtérbe, ami 1964-ben Málta függetlenségéhez vezetett. Az ország 1974 óta köztársaság, és a brit hadiipartól való függetlenség jegyében mára nagyrészt turizmusra rendezkedett be.

forrás: wikipedia






2015. február 20., péntek

Hogyan utazzunk Máltára? (három macskával – csakhogy érdekesebb legyen a sztori!)

A legkézenfekvőbb a repülő. Ha jó előre tudjuk mikor szeretnénk indulni, akkor választhatunk fapados járatot is, hiszen az olcsóbb.
Nekem a három macskával nem sok lehetőségem volt, csak az Air Malta, hiszen a fapados járatok nem szállítanak élő állatot. Az Air Malta Budapestről csak szezonban indít közvetlen járatot, így nekünk maradt a schwechati indulás.


Hivatalos ügyek, papírok, iratok


A saját jegyed megvétele kb. 5 perces történet, ami idegölő és bonyolult volt a három cicus....
Sokan-sok mindent mondtak, írtak, javasoltak....hát azt gondolom mindenkié más sztori.
Én konkrétan sokat szenvedtem és idegeskedtem vele. Az én jegyem lefoglaltam és akkor írtunk egy mailt az Air Malta-nak, plusz próbálta a férjem elérni őket telefonon is (amit nem vettek fel). Ez volt kedden 13 órakor.


A fenti linken vannak az elérhetőségek.
Az e-mailra szerdán reggel válaszoltak, hogy cabin-ban csak 2 macsek vihető. Megjegyzem az e-mail egyértelműen arról szólt, hogy a csomagtérben plusz súlyként kívánom vinni a cicukat. És a nagyon okosak adtak egy osztrák cargo elérhetőséget, hogy vegyem fel velük a kapcsolatot. Na ez baromság!!! Soha senki se tegye! Vagyonokért szállítanak élő állatot!! Ekkor írtam még egy nem kedves e-mailt, hogy csomagtér! És küldjenek egy visszaigazolást, hogy vihetem őket! Semmi reakció, férjem kintről hívogatta őket telefont nem vették fel. Szerda délutánt írtunk ekkor.
Csütörtökön még mindig semmi! Férjem ki a máltai reptérre, ott 3 óra intézkedés után – ja itt 5 ügyintézővel beszélt, mind mást mondott – végre felvették a telefont és 3 perc múlva megkaptam a várva várt e-mailt. Ezt ki kell nyomtatni ez a cicuk ”jegye.”
Ezzel nincs vége a sztorinak. Még kell egy igazolás a kinti Minisztériumtól, hogy fogadja őket egy hatósági személy érkezéskor.


Ezt a fenti linken lehet letölteni, ki kell tölteni a cicukra, elküldeni e-mailbe és ők visszaigazolva kitöltik, ezt ki kell nyomtatni és vinni velük.

Ami még fontos, érdemes előre az Air Malta honlapján plusz súlyokat vásárolni, mert ekkor 13,50 EUR/ 1 kg, ha a reptéren fizetsz értük akkor 17 EUR/ 1 kg.


A repülés


Hát a történet nem folytatódott nyugodtan. Szerda reggel a schwecháti reptéren közölték, hogy sorry de a cicuk nincsenek a rendszerükben, és szárazjeget is szállítanak aznap a csomagtérben ami nem túl biztonságos a macsekoknak....mutogattam a kinyomtatott e-mailt, hogy de Én jeleztem és kaptam visszajelzést is, hogy ezen a járaton mehetnek a macskák. 45 percig telefonálgattak mire megoldották. Még jó, hogy ott volt velem egy kedves távoli rokon, aki kint él így németül tudott velük kommunikálni. Végül mehettünk cicákat mérni...:-) 18 kg lett a három macsek. De nem kellett pluszba fizetnem rájuk. Mondjuk miután a pultnál bőgve hívtam Antit, hogy gáz van... lehet ezzel kárpótoltak az idegeskedésért.
A repülés számomra nem volt egy leányálom, de próbáltam élvezni. Egy kedves máltai pasi ült közvetlen mellettem és elmesélte, hogy az egyik barátja már 3 alkalommal reptette a cicáit Málta és Ausztrália között és jól vannak ne aggódjak.
Mikor megérkeztünk még be kellett regisztrálnom a cicukat a hatóságnál a reptéren. Itt egy kedves hölgy és egy pasi fogadott, leolvasták a chip számot és mehettünk is. Toltam a cicukat és vonszoltam a bőröndömet. :-) De aztán várt Anti és Monica a főbérlőnk nővére aki hazaszállított minket.
Cicák estére már elő is bújtak. És azóta már be is lakták az új lakást.

További történetek és fotók jönnek majd.





2015. február 11., szerda

Lakásvadászat – House Hunting

Ha a határátkelés mellett döntünk az egyik sőt talán legfontosabb kérdés: hol fogunk lakni? Na és mennyiért?
Az igények, a vágyak és az álmok nem mindig állnak a pénztárcánk szabta lehetőségekkel egyenes arányban. Mikor mi először kezdtünk Máltában gondolkodni nem tűnt vészesnek a történet, úgy értem egész szép árban voltak egészen szép ingatlanok, cuki kis csili – billi lakások. Na a helyzet sokat változott azóta, az albérlet árak nagyjából kétszeresére nőttek pár hónap alatt. Oka állítólag a líbiai menekültek, akiknek van pénzük és felverték az árakat, meg vannak akik a svédeket is emlegették már, hogy hirtelen sokan lettek és ők sincsenek rosszul elengedve anyagilag.....no mindegy is a lényeg a puszta tények.


Hogyan kezdjünk hozzá?


Első gondolata az egyszeri embernek az ingatlaniroda, őket meg lehet találni a neten, lehet akár itthonról is e-mailt írni. Így kezdtük mi is. Na de ez Málta kérem! Itt nem divat frissíteni a lakás kínálatot, – tisztelet a kivételnek, ami ritka mint a fehér holló – úgy pörög a piac, hogy egy jó ingatlan 4 óra alatt el is kelt. Bizony ám! Írtunk mi is, meg is írták, hogy az általunk ki nézett lakás már régen nincs, és hát az oldalukat azt nem frissítik. De ne aggódjunk néznek ott ahol szeretnénk, olyat, amilyet szeretnénk, csak hát az ára az már több lesz, mint amit szeretnénk.
Ekkor kezdtünk el más oldalak felé kacsingatni meg a Facebook, na az egy jó találmány mindenféle lakás kiadós csoportokkal. De be kellett látni ehhez ott kell lenni a helyszínen.
Volt olyan, hogy már abba is belementünk volna, hogy Magyarországról foglalózzuk le, mire írtunk az ingatlanosnak, hogy tetszik az ajánlat, hova küldjük a pénzt (1 óra alatt)– kiadta!
Így az uramra maradt a feladat – hála az égnek, meg az öcsémnek – volt hol álomra hajtani a fejét mikor kiért, egy kedves ismerősnél.
Aztán jött a vadászat, még itthon kinézett lakások ingatlanosait hívta fel, és találkozott kint velük. Konkrétan kettővel. Az egyikből 24 óra alatt megszületett az üzlet.
Nálunk van még egy kis bonyolító tényező: a három cicus. De megoldható! Vannak pet friendly lakások és főbérlők.
A lakás Sliema közepén van, nagyon szuper helyen a központban, és a tenger is 3 perc séta az utca végén már csak ránk vár!

Az utcánk:

Hasznos oldalak:


http://maltapark.com/ – ez nem ingatlaniroda, de nyilván ők is hirdetnek itt is, ezen az oldalon nemcsak lakások hanem bármi más is található, több témában vannak hirdetések pl. állások is

és a Facebook csoportok:


Sliema:




És mennyi is az annyi?

 

Ez sok mindentől függ. Leginkább a helyszíntől. Málta központi részén a legdrágább (Sliema, Gzira, San Gwan, Marsa, Msida...) Az északi, déli és nyugati részen olcsóbb és persze Gozon is.
A központ részen egy studio apartment vagy 1 hálószobás lakás 400 -450 EUR-nál kezdődik. Ennyi pénzért északon 2 szobás lakás is van, ott a kisebbek már 350 – től kivehetőek.
Aztán a határ a csillagos ég, 2 hálós 500-600 de láttam lakást 1600 EUR/hó- val is.
Mindig kell fizetni kauciót (deposit) is – 1 hó – ha ügynökségen keresztül bérelsz akkor van ügynöki díj is ami általában a fél havi lakbér. És persze a rezsi, amit egyelőre hallomásból tudunk 50-80 EUR között van, nekünk az még nincs, de ami késik nem múlik. :-) Az internet kb. 20-25 EUR, nyilván attól függ mire fizet elő az ember lánya.

Lehetetlen nincs csak tehetetlen! 




2015. február 9., hétfő

Készülődés...

Tudtuk nem lesz fáklyás menet, de a döntés megszületett elhagyjuk az országot. Készültünk erre a lépésre régen, de csak olyan ”menni kéne” volt, sose volt kitűzött nap, igazi cél. Aztán eldöntöttük ha megvan X összeg nem várunk tovább lépünk. És eljött a nap mikor megvettük az első repülőjegyet A-nak. Akkor még nem is éreztem, hogy na akkor eljött a pillanat, fel se fogtam igazán. Mindenki más miatt indul el, szerintem ez nem is annyira fontos mi az a végső ok, ami megadja az utolsó lökést, lehet ez bármi, de akkor érzed menned kell.

Régóta Málta lett a célállomás. Többen kérdezték: ”Miért pont Málta?” ja és az ”hol is van?”
Az okok rémegyszerűek: először is olyan hely kellett ahol az egyik hivatalos nyelvet mindketten beszéljük viszonylag jó szinten. Szerintem annál rosszab nem lehet ha valahova elindulok és nem értek majd semmit. A sok-sok új dolog mellett még érteni se igazán, na az lehet az igazi sokkhatás.
Tudom, tudom több ország is van ahol az angol a hivatalos nyelv. :-) De mi Angliát nem akartuk ott már így is elég sok a bevándorló, határátkelő. Amerika messze van Ausztrália még messzebb. :-) Igen, igen a skandináv országok egyes részein – Svédország, Dánia – is mindenki beszél angolul, de ott ha nem beszéled az ország nyelvét.....hát nem sok esélyed van, de legalábbis iszonyat nehéz munkát találni. Meg hideg is van. Így maradt Málta a csodszép kis sziget a Földközi tenger közepén. Nem utolsósorban ott voltunk nászúton!! És valljuk be nem volt rossz, már akkor elvarázsolt minket.


A pakolás


Mivel Magyaroszágon is albérletbe laktunk, lakás eladással nem kellet bajlódni. Na de megszelektálni, hogy az együtt töltött 14 év alatt összegyűjtött dolgainkkal mi legyen....? Nagy kérédés volt. Elsőre arra gondoltunk kivitetünk több mindent, azaz bérlünk egy költöztető autót. Na mikor megláttam az árakat....hát öööö elgondolkodtam, de egészen egy kedves jó barát V.M. realista hozzállása segített meghozni a döntést: adjunk el mindent és vágjunk bele 2 bőrönddel és a 3 cicuval.
Ebből mára lett 10 feladandó csomag 136 kilóval. Szerintem ez is sok, de nem csomagolok újra, egyszer már kibontottuk és szelektáltunk.

Olcsó csomagküldő elérhetősége: http://www.pmpexpress.hu/ – itt több futár és csomagküldő cég ajánlatai közül lehet kiválasztani legjobbat.

Na de, hogy mennyi de mennyi felesleges dolgunk volt! Minden egyes darabnál feltteük a V.M-től tanult kérédést: ”Szükségünk van rá?” - és igaz! Nem kell 10 pár cipő, nem kell annyi könyv, nem kell 6 kabát, nem létszükséglet. A nagyobb dolgok úgymint bútorok, TV, micro, komód...stb mind mind pótolható és a legtöbb helyen nyílván van is a máltai albérletekbe. Így se volt könnyű, hol hirdessük? Mennyiért? Erre vannak felületek: apróhirdetéses oldalak és persze a facebook csoportok.
Nem tudom kinek mi a fontos, nekünk kellett belőle azért pénz is, de végén nagyon levittem az árakat. 




Elintézendő hivatalos ügyek


Az első és legfontosabb az Európai Egészségbiztosítási Kártya – ahol én voltam 5 perc alatt megcsinálták előtte 20 percet várakoztam. Ez jó addig amíg nincs kint állásod, ha az megvan azt viszont itthon is be kell jelenteni, mert ha nem akkor a NAV keményen kérni fogja, hogy fizess magad után itthon egészségbiztosítási járadékot. Ez nem túl bonyolult lehet postai úton és ügyfélkapun keresztül is.

Hasznos információk:

http://www.oep.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_magyarorszagon/jogosultsag_az_ellatasra/bejelentesi_kotelezetteg/kulfoldon_munkat_vallalok_bejelentese

Aztán lakcím. Na itt két dolog lehet vagy marad itthoni érvényes állandó lakcímed, ekkor tud megkeresni pl. a NAV, hogy miért nincs itthon fizetve utánnad eü.biztosítás, valamint pl. a bankszámlákohoz is kell magyarországi lakcím. Ha megszüntetni szeretnéd akkor a legközelebbi Népességnyílvántatóba kell bemenni, de ott csak akkor szüntetik meg ha már van külföldi lakcímed....akkor elveszik a személyidet és lakcímkártyádat helyett kapsz egy másikat azzal a felirattal, hogy külföldön élő magyar állampolgár. Nekünk azt mondták csak személyesen lehet.....

Bankszámla – mi meghagytuk egyelőre. Amúgy nem olyan bonyolult csak ezt is személyesen kell megtenni.

Az előfutár


"A" ment ki elsőnek, én maradtam a három cicuval, addig amíg meglesz kint a lakás, aztán foglalok jegyet és megyek én is.
Az utazás három macskával már a következő történet! :-) A szállás keresésről, árakról későbbi bejegyzés fog szintén szólni.

"A"  fotója, kicsit borús, kicsit esős, de Sliema! :-)